A+ A A-

OŠTRE KRITIKE KARDINALOVIH BLAGDANSKIH PORUKA

     Nezdravi obiteljski odnosi moćni su neprijatelji izgradnje povjerenja u obitelji, upozorava zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić u prigodnom božićnom pismu obiteljima koje je tiskano u preko 350.000 primjeraka i bit će distribuirano prigodom godišnjeg blagoslova obitelji. U pismu se zatim pobraja probleme hrvatskih obitelji - međusobno nepoštivanje, bračnu nevjeru, drogu, alkohol i kocku, loše odnose sa susjedima ili rodbinom, individualizam i zabavu koja isključuje druge, nezaposlenost, lijenost, psovku, neprimjerene filmove i druge televizijske programe. A kao oružje protiv toga Bozanić preporučuje obiteljsku molitvu, odlazak na nedjeljnu misu, ispovijed, čitanje Svetoga pisma, različite pučke pobožnosti, iskrene međusobni razgovore, zajednička obiteljska okupljanja i njegovanje rodbinskih i susjedskih povezanosti.

     Za katoličku teologinju Annu Mariu Gruenfelder, Bozanićeva dijagnoza stanja u kojem se nalaze hrvatske obitelji je površna, promašena i neznalačka. Ona ništa ne rješava, nego krivnju za sve krize u obitelji svaljuje na same obitelji, pažljivo izbjegavajući da spomene prave krivce, kaže ona u izjavi za naš radio:

     „To je tisuću i prva takva površna konstatacija koja ništa ne rješava. Sukladno tome su propisane i, recimo tako 'terapije'. To su sedativi, jer današnje obiteljske krize nećete rješavati ni molitvom ni odlaskom na euharistiju. „

     Njezina je sugestija da “ako je kardinal već imao na raspolaganju suvišnog novca koji je potrošen na ova pisma - neka osposobi svoje stručnjake za obiteljski pastoral da malo temeljitije promisle gdje je krivica do obitelji, a gdje su posrijedi društveni čimbenici:

     „I onda ih treba jasno imenovati i to je, vjerojatno, najkritičnija točka - ne može se imenovati, jer bi se nekome zamjerio! A zamjeriti se – Bože sačuvaj! Jer, ima još otvorenih pitanja o imovinsko-pravnim odnosima koje crkva hoće rješavati sa političarima. Eto to je promašaj u dijagnozi i terapiji!“

     Da su kardinala opljačkali i onda poslali na burzu, e onda bi mnogo bolje znao što je kriza obitelji, citirala je gospođa Gruenfelder bijesnu reakciju čitatelja jednog hrvatskog dnevnika na Bozanićevo pismo:

    „I tko su krivci za tu krizu. I - to je to! Pitanje nezaposlenosti, materijalna nesigurnost koja je tu sinonim - to je jednostavno nezaobilazno kada se razgovara o krizi obitelji!“

     A što se Bozanićevih preporuka za razrješenje krize tiče - pa zar bi obitelji trebale u sjeni petrolejke igrati 'čovječe ne ljuti se' i moliti, pa će sa neba kapati za kruh i mlijeko?! A na misi u nedjelju bi dijelili nedjeljni ručak . Eto - tako bi izgledalo kada bismo postupali po tom pismu! Hoće li to on obitelji vratiti u neka vremena od prije skoro sto godina?“

     Psihologinja Mirjana Krizmanić kaže da, kada Bozanić govori o konzumerizmu, odnosno pretjeranom trošenju za blagdane, promašuje temu! Trebalo bi ić ciljano:

    „Ciljano napasti one koji su osiromašili ovu zemlju, koji su osiromašili veliki broj ljudi, a sami žive u viletinama, voze najskuplje moguće aute i sjede na polnoći u prvim redovima. Zašto ne govori o konkretnim ljudima koji su se obogatili na grbači ovog naroda?! Nego kori ovaj narod koji je osiromašen i zapušten zbog toga što će za Božić pretjerano potrošiti, a mnogim ljudima je Božić jedina svjetla točka gdje će se oni osjećati - eto kupit će više nego što mogu, zadužit će se, ali će slaviti kao i svi drugi!“

     Gospođa Krizmanić predlaže da se ljude upozori da će ih pretjerano blagdansko trošenje skupo koštati, a da ima mnogo vrednijih poklona:

     „Da bi bilo bolje da si uzajamno poklone naklonost, da si poklone vrijeme i pažnju, da se štuju! Ima puno stvari koje se moglo istaknuti i reći - evo, činite radije to! Međutim, ja to nigdje nisam čula ni vidjela.“

Enis ZEBIĆ

(http://www.danas.org/)